Antonín Dvořák

„...a vzdor tomu, že jsem se ve velkém hudebním světě dosti pohyboval, zůstanu přec jen tím, čím jsem byl – prostým českým muzikantem.“

Antonín Dvořák (1841–1904), syn řezníka a hostinského z vesničky Nelahozeves, se stal jedním z nejslavnějších českých skladatelů. Absolvoval devět cest do Anglie, kde dirigoval svá díla. Proslavil se zejména tříletým pobytem v Americe, kde působil jako ředitel Národní konzervatoře hudby v New Yorku. Manželství s Annou Čermákovou přineslo devět dětí, z nichž se šest dožilo dospělého věku. Šťastné rodinné zázemí, pevný pracovní režim a smluvní závazky s významnými evropskými nakladateli umožnily skladateli během života zkomponovat více než 200 skladeb, z nichž mnohá jsou dodnes na stálém repertoáru světových orchestrů a renomovaných umělců.

Více ze života

Vybíráme z korespondence

Antonín Dvořák Fritz Simrock - 13. 05. 1884
Dvořák vylíčil nakladateli Simrockovi své okouzlení nádhernou jarní přírodou a ptačím zpěvem, který prý dokáže hudební skladatele inspirovat ke krásným melodiím.
Detail
Karel Bendl Antonín Dvořák - 22. 03. 1892
Bendl vyjadřuje radost z Dvořákova úspěchu v Anglii a vzpomíná na jeho umělecké začátky.
Detail
Magda Dvořáková Karel Kovařovic - 31. 01. 1919
Skladatelova dcera Magda se zasazuje o zařazení děl jejího otce do programu Národního divadla v rámci pařížského zájezdu a prešpurských slavností.
Detail
Další obsah portálu je v přípravě.